Budynek mieszkaniowy w Jaworzu
4 marca, 2024
Dom na Wawelskiej
22 lutego, 2023
 

DOM W GÓRACH

architektura
 

Projekt: Dom jednorodzinny
Powierzchnia: 319,20 m²
Miejsce: Złatna
Data: 2023
Architekci: Katarzyna Midor-Kajstura, Robert Woźniak



900 m.n.p.m. - na takiej wysokości leży piękna działka w górach na której powstał projekt. Korespondencja z otoczeniem od początku była najważniejsza a wybór naturalnych materiałów: drewna i kamienia – oczywisty. W kolejnym projekcie wracamy do wspaniałych zakątków Beskidu Żywieckiego.

Działka na której projektowaliśmy jest położona przy szlaku turystycznym. Jest piękna, widokowa, otoczona wyjątkową przyrodą górską charakterystyczną dla Beskidu Żywieckiego. Od pierwszego wejrzenia wiedzieliśmy, że dom który tam zaprojektujemy musi się naturalnie wpasować w otoczenie, nachylenie działki, góry, las i architekturę sąsiedniego przysiółka. Piękny widok i naturalny spadek terenu wyznaczyły nam oczywiste kierunki w projektowaniu. Wytyczne inwestorów i duża korespondencja z naturą sprawiły że układ funkcji budynku nie jest taki oczywisty, jak można by się spodziewać po 'nowoczesnej stodole'.
Komunikacja - wjazd na działkę zlokalizowany jest w jej górnej części, dzięki czemu minimalizujemy powierzchnie utwardzone i pozostawiamy praktycznie cały teren wolny od wejść i podjazdów. W tej części znajduje się wjazd, niezależny garaż i zadaszone wejście do budynku z przewiązki pomiędzy budynkami domu i garażu. Postanowiliśmy zupełnie nie ingerować w naturalne nachylenie terenu i pozostawić go dokładnie takim jaki jest, bez wyrównań, nasypów i sztucznych skarp. Sam spadek terenu wykorzystaliśmy niekonwencjonalnie i część prywatna mieszkańców została zlokalizowana na kondygnacji przyziemnej. Z sypialni domowników znajdują się bezpośrednie wyjścia na działkę i piękne widoki a cała kondygnacja naturalnie odcina się od części dziennej. W tej kondygnacji znajduje się także strefa relaksu (siłownia i małe spa). Na część dzienną domu – parter wchodzimy z poziomu terenu od wschodniej strony, natomiast zachodnia strona jest całkowicie otwarta na widok. Przeszklona ściana uzupełniona zadaszonym tarasem otwiera się na wspaniałą górską panoramę. Otwarty plan parteru dopełnia wrażenia górskich przestrzeni. Salon jest dwukondygnacyjny, a nad jadalnią i kuchnią znajduje się otwarta antresola, która jest dodatkową przestrzenią wykorzystywaną do relaksu z książką, grą lub muzyką.
To nasz kolejny projekt, w którym postawiliśmy na elewacji na deski opalane metodą Shou Sugi Ban. Skusił nas przepiękny wygląd tej dechy i duży wybór rożnych 'stopni wypalenia' oraz wspaniałe właściwości jakie otrzymujemy po obróbce tą metodą. Naturalnie zaimpregnowane deski, odporne na działanie deszczu i słońca. Ciemną dechę zestawiamy z jasnymi akcentami w wnęce przewiązki, na tarasie i w formie okiennic. Zainspirowani lokalnymi stodołami których ciemny (nadgryziony zębem czasu) kolor drewna zestawiony był z kamiennymi elementami konstrukcyjnymi – podwaliną i słupami, postanowiliśmy iść tym tropem i przyziemna kondygnacja jest obłożona naturalnym kamieniem, tak charakterystycznym dla regionalnej architektury.