Dom w górach
7 lipca, 2023
 

BUDYNEK WIELORODZINNY

architektura
 

Projekt: Budynek wielorodzinny
Powierzchnia: 1 505,00 m²
Miejsce: Jaworze
Data: 2021
Architekci: Katarzyna Midor-Kajstura, Robert Woźniak



Jaworze to piękna miejscowość o bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Z jednej strony jest bliską sąsiadką Bielska-Białej a z drugiej strony leży u podnóża gór Beskidu Śląskiego. To sprawia, że cieszy się dużą popularnością. Niegdyś o statusie miejscowości uzdrowiskowej z pięknym parkiem, sanatorium i możliwością wybrania się na wycieczkę górską bez konieczności podjeżdżania samochodem a jednocześnie z miastem i jego wszystkimi profitami pod ręką. W tym kontekście postanowiliśmy zaprojektować budynek który będzie stawiał na wysoką jakość architektury i wykonania oraz sprytnie wtopi się się w dominującą w otoczeniu architekturę jednorodzinną.

Kształt działki, wytyczne inwestora i niezbędna ilość miejsc postojowych narzuciły nam plan budynku w kształcie litery L. Pozwala on nam spełnić wszystkie założenia a jednocześnie „uratować” trochę zieleni dla mieszkańców, w postaci ogródków dla mieszkań na parterze i przestrzeni wspólnej w północnej części działki, na której znajduje się trochę drzew i strumyk, więc złożyło się to nam idealnie. Kameralna inwestycja, w spokojnym miejscu, luźnej zabudowie, z dala od zgiełku miasta.
W koncepcji budynku postawiliśmy na maksymalne odejście od wyglądu „blokowego” i postanowiliśmy zrobić architekturę przyjazną dla mieszkańca. Budynek nie jest wysoki, posiada 3 kondygnacje i poddasze. Samą bryłę podzieliliśmy wizualnie na 7 budynków aby najkorzystniej wpisać się w dominującą w otoczeniu architekturę jednorodzinną. Udało się to dzięki podziałowi budynku na mniejsze części za pomocą przeszklonych klatek schodowych i komunikacji. Zabieg ten uzupełniliśmy o zrobienie indywidualnego dachu dwuspadowego nad każdą z tych części. Elewacje jasne beżowe o ciekawej fakturze uzupełnione o obowiązkowe w tym regionie drewno jako detal. Udana wizualnie kombinacja a zastosowanie drewna na ścianach szczytowych poddaszy przyjemnie dodaje lekkości całemu założeniu. Budynek 'wyposażyliśmy' także w systemowe okiennice oraz donice w loggiach aby zachować maksymalną spójność architektury.
W układzie budynku i mieszkań postawiliśmy na komfort użytkownika. Na parterze prawie wszystkie mieszkania mają własne ogródki, znajduje się tu także wspólna rowerownią oraz komórki lokatorskie. Od strony parkingu i wejść znajduje się zadaszenie w formie pergoli ciągnącej się wzdłuż całego budynku. Na 1 piętrze mieszkania wyposażone są w kameralne loggie od strony południowej i zachodniej pozwalające ograniczyć nieco letnie upały i nie przeszkadzając w dostępie zimowego potrzebnego mieszkańcom słońca. Na 2 piętrze są balkony, ale i tutaj nie pozwoliliśmy na przegrzewanie, ponieważ tę kondygnację 'chronią' znajdujące się w poziomie poddasza tarasy.
Plany mieszkań są maksymalnie uproszczone, aby nie tworzyć niewykorzystanych metrów a także dać przyszłym mieszkańcom swobodę w aranżacji i ewentualnych zmianach w ich układzie. Mieszkania na 2 kondygnacji są 2-poziomowe i one są największe. Na pozostałych kondygnacjach dominują mieszkania typu M2 czyli 2 pokojowe od ok 40 m2 – 55 m2. Wszystkie mieszkanie są 2 stronie przewietrzane, co oznacza że eksponowane także na 2 strony świata, co jest niezwykle istotne dla dobrego samopoczucia mieszkańców i zachowania odpowiedniego balansu światła i cienia w ciągu doby. W budynku jest aż 5 klatek schodowych, dzięki czemu każda z nich prowadzi do kilku mieszkań zachowując kameralny charakter. Pozwoliło to też na redukcję komunikacji poziomej, czyli długich, ciągnących się korytarzy. Każde mieszkanie ma swoją komórkę lokatorską znajdującą się na parterze w części ich klatki schodowej.