Dom w górach
7 lipca, 2023
Dom w Koniakowie
16 listopada, 2022
 

DOM NA WAWELSKIEJ

architektura
 

Projekt: Dom jednorodzinny
Powierzchnia: 283,00 m²
Miejsce: Bielsko-Biała
Data: 2022
Architekci: Katarzyna Midor-Kajstura, Robert Woźniak



Niesymetryczna działka otoczona drzewami oraz potrzeba lokalizacji gabinetu w domu to główne wytyczne które determinowały kształt bryły oraz jej umowny 'podział', mając na uwadzę potrzebę stworzenia prostego, funkcjonalnego i przestronnego planu.

Ta lokalizacja nie należała do najłatwiejszych, a obostrzenia planu mocno ograniczały pola działania. Dla Inwestora ważnym było również aby zlokalizować w domu gabinet, z niezależnym wejściem i miejscem do parkowania dla pacjentów. Korzystając z tych ograniczeń postawiliśmy na asymetrię. Bryłę 'dzieli' centralnie umieszczone wejście z klatką schodową, 'wcinka' w bryle została podkreślona użyciem innego materiału i utworzyła 'granicę' między funkcjami budynku jednocześnie tworząc ciekawy zabieg architektoniczny.
Wytyczne inwestora dotyczące budynku, min. umiejscowienie garażu i gabinetu w bryle istotnie wpłynęły na dość dużą powierzchnię i kubaturę budynku, co przy obostrzeniach działki determinowało kształt bryły. Aby wybrnąć z tych proporcji postawiliśmy na różnorodność materiału, podział bryły i nadwieszenie części piętra. Także przestronny i częściowo przeszklony hol, dzieli bryłę, łączy funkcję i dzięki swej transparentności wprowadza lekkość w planie. Dzieli on parter na garaż i klatkę schodową dla pacjentów z jednej strony i część dzienną domu z drugiej strony. Zdecydowaliśmy się na nadwieszenie części piętra co tworzy naturalne zadaszeniem nad tarasem i zacienia część dzienną w okresie letnim. Na piętrze znajduje się gabinet i strefa relaksu z jednaj strony oraz sypialnie – część nocna użytkowników z drugiej.
Wykorzystując ograniczenia udało się uzyskać ciekawy plan budynku. Także skosy w szerszej perspektywie zagraliśmy z proporcjami poszczególnych stref i naturalnie ułożyliśmy funkcje w obiekcie. Dom jest otoczony zielenią i przeszklenia holu, zarówno na parterze jak i na piętrze 'wpuszczają' tę zieleń do środka łącząc domowników z naturą. Dzięki temu uzyskaliśmy również wrażenie przestronności, co było ważnym aspektem dla inwestora. Pomógł nam też w tym zabieg otpymalizacji rzutu, staranne i proste podziały w znacznym stopniu wpłynęły na lekkość w planie.
Szersze elewacje zdecydowaliśmy się zaprojektować z cegły klinkierowej, a krótsze w ciemnym drewnie. One razem z dachem tworzą 'opaskę' dla części z cegły i pomagają w uzyskaniu równowagi w proporcjach i zniwelowaniu wrażenia 'dużych ścian'. Dodatkowo wszystkie wcinki, cofnięcia i podcięcia wykonane są z jasnego drewna, co dodatkowo rozbija bryłę i tworzy całość lżejszą w odbiorze. Jasne drewno także wprowadza nas już w ciepłe 'domowe' materiały wnętrza domu.