Dom na Wawelskiej
22 lutego, 2023
Dom na Podhalańskiej
10 października, 2022
 

DOM W KONIAKOWIE

architektura
 

Projekt: Dom jednorodzinny
Powierzchnia: 178,00 m²
Miejsce: Koniaków
Data: 2022
Architekci: Katarzyna Midor-Kajstura, Robert Woźniak



Koniaków to serce Beskidu żywieckiego. Malownicze tereny, górskie krajobrazy i kameralne wiejskie zacisze. Na tym terenie nie ma płaskich działek, tam każdy dom jest 'w górach' a każda działka 'ma widoki'. Działka inwestorów nie jest tu wyjątkiem ;) Lubimy takie działki, lubimy takie tereny i lubimy projektować piękne domy!

Największymi walorami tej działki jest piękne położenie i południowo-zachodnia ekspozycja, która w dodatku otwarta jest na piękny widok pobliskiego szczytu Złoty Groń. Inwestor zażyczył sobie prostą formę , tradycyjną 'górską' bryłę i ekspozycję południowo-zachodniej ściany na widok. Działka jest naturalnie nieco 'odwrócona' od kierunku szczytu górskiego, jednak postanowiliśmy mimo wszystko zlokalizować budynek zgodnie z 'kierunkiem' działki a na widok ukierunkować się w inny sposób.
W ten sposób powstało otwarcie nie tylko południowej ale także częściowo zachodniej ściany budynku, dzięki czemu zyskujemy szeroką panoramę widokową. Elewacje południowa i zachodnia zostały także 'cofnięte' w bryłę, dzięki czemu zyskaliśmy atrakcyjny taras widokowy i naturalnie chronimy część dzienną przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Ze względu na spory spadek terenu, garaż i część techniczna zlokalizowana jest w przyziemiu, natomiast wejście do budynku i cła strefa dzienna są na parterze, z którego również mamy swobodny dostęp do zachodniej części działki i możliwość korzystania z tarasu na poziomie terenu. W parterze znajduje się otwarta, dwukondygnacyjna część dzienna oraz sypialnia i łazienki w północno -zachodniej części budynku. Z części dzienne wchodzimy na antresolę, na której zlokalizowano 2 sypialnie oraz otwarta na salon część antresoli przeznaczono na strefę relaksu i rekreacji.
W tym projekcie postawiliśmy na elewacji na deski opalane metodą Shou Sugi Ban. Skusił nas przepiękny wygląd tej dechy i duży wybór rożnych 'stopni wypalenia' oraz wspaniałe właściwości jakie otrzymujemy po obróbce tą metodą. Naturalnie zaimpregnowane deski, odporne na działanie deszczu i słońca. Ciemną dechę zestawiamy z jasną, która pojawi się w 'wyciętych' wnękach i tarasach i naturalnie wejdzie do wnętrza budynku. Brak okapów i płaska ciemna dachówka dopełniają prostą formę obiektu.