Dom w Straconce
9 marca, 2021
Dom RZEKA
27 marca, 2020
 

DOMKI LETNISKOWE W SZCZYRKU

architektura
 

Projekt: Dom letniskowy
Powierzchnia: 35 - 48 m²
Data: 2016
Architekci: Katarzyna Midor-Kajstura, Robert Woźniak

 

 

Piękny widok na panoramę Beskidu Śląskiego i malownicze położenie działki na górskim zboczu w otoczeniu lasu. Wykorzystanie tych walorów było najważniejszą wytyczną przy projekcie tego kompleksu domków letniskowych.

Swobodnie „rozrzucone” domki na działce otwierają się na piękne górskie widoki z najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego w tle. W projekcie zdecydowaliśmy się na całkowicie przeszklenie fasady wschodniej oraz scalenie tarasu zewnętrznego z wnętrzem domków aby piękny pejzaż był cały czas obecny, niezależnie od tego czy znajdujemy się w domku czy pijemy herbatę góralską na tarasie. Niesymetryczne kąty dachów tworzą linię kojarzącą się z nieregularnością górskich szczytów a wykorzystanie drewna na elewacjach naturalnie wpisuje zabudowę w otoczenie lasu. Dach oraz stolarka również nawiązują kolorystyką do krajobrazu i otoczenia.
Domki mają różne powierzchnie a każdy z nich składa się z części dziennej i sypialni na parterze oraz otwartej antresoli z miejscami do spania. Plan jest otwarty a domki przystosowane do użytkowania zarówno zimą jak i latem. Domki są luźno 'rozrzucone' na działce niczym górskie kamienie, dzięki czemu nie dominują w przestrzeni a jedynie subtelnie się w nią wtapiają. Komunikacja między domkami a parkingiem i budynkiem głównym znajduje się od zachodniej strony a wykorzystanie naturalnego dużego – wschodniego spadku pozwala na zachowanie prywatności użytkownikom domków.