Dom RZEKA
27 marca, 2020
Dom na Zbożowej
25 marca, 2020
 

DOMEK W ŻYWCU

architektura
 

Projekt: Dom jednorodzinny
Powierzchnia: 116,50 m²
Energia do ogrzewania: 37,40 [kWh/(m²∙rok)]
Data: 2018
Architekci: Robert Woźniak


 

Ten dom miał być prosty, funkcjonalny, ekonomiczny i ergonomiczny. Można powiedzieć – klasyka, jednak kiedy projekt jest indywidualny wszystko jest 'uszyte' na wymiar.

Projekt ten, jest przykładem połączenia prostej formy z przejrzystym układem funkcjonalnym przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Kompaktowa bryła mieści w sobie wszystkie niezbędne funkcje, także garaż, zachowując jednocześnie przyjazną skalę budynku i stosunkowo nieduży metraż, dzięki czemu dom jest wygodny w użytkowaniu i niedrogi w utrzymaniu.
W tej realizacji pokazujemy w jaki sposób klasyczne formy mogą iść w parze z współczesną architekturą, czytelnym układem i starannymi rozwiązaniami materiałowymi. Lokalizacja wejścia w środkowej części budynku i centralnie położona klatka schodowa rozdzielają parter na część gospodarczą z garażem oraz część dzienną – salon z kuchnią. Proste schody w otwartej przestrzeni komunikacji są niejako ‘wciągnięte’ w funkcję domu i wyeksponowane. Na poddaszu znajdują się trzy sypialnie, łazienka i garderoba a także wyjście na umieszczony nad garażem taras. Biały tynk w połączeniu z grafitową stolarką, kamieniem elewacyjnym i prostą dachówką to bezpieczne, ale i ponadczasowe rozwiązanie.
Całkiem udany projekt, który pokazujący, że proste rozwiązania są funkcjonalne, realizacja bezproblemowa a użytkowanie ekonomiczne.