Domki letniskowe w Szczyrku
31 marca, 2020
Mały domek w żywcu
Domek w Żywcu
25 marca, 2020
 

DOM RZEKA

architektura
 

Projekt: Dom jednorodzinny
Powierzchnia: 207,15 m²
Energia do ogrzewania: -- [kWh/(m²∙rok)]
Data: 2019
Architekci: Katarzyna Midor-Kajstura, Robert Woźniak



Forma tego domu wynika z kontekstu otoczenia, nietypowego kształtu działki oraz trudnej lokalizacji wjazdu. Początkowe proste kształty i kąty 'załamały' się tworząc alegorię rzeki i toczącego się w nim życia, a strzelista bryła nawiązuje do skał pobliskiego kamieniołomu.

Ideą powstania DOMU RZEKI było malownicze położenie działki u podnóża Beskidu Małego, w pobliżu niewielkiego kamieniołomu i w bezpośrednim sąsiedztwie wijącej przy działce rzeki. Jednolita ciemna bryła ze stromym dachem i ostrymi krawędziami niczym skały wznosi się ku górze, a widok z lotu ptaka nawiązuje do płynącej nieopodal wody.
Otwarty plan parteru scala wnętrze domu z jego otoczeniem, otwierając się na rekreacyjną część działki. Dom swoim kształtem 'zawija' się i obejmuje niczym skrzydłami zieloną i widokową część posesji, jednocześnie wydzielając część,
w której znajduje się komunikacja – wjazd i dojście. Dzięki zadaszonemu przejściu między garażem a domem oraz częściowo osłoniętemu tarasowi dom scala strefę wejścia i rekreacyjną oraz subtelnie zaprasza gościa do środka. Jednoprzestrzenny, 'wolny' plan parteru, w którym zlokalizowana jest część dzienna, spójnie łączy strefy domu z jego otoczeniem, a toczące się w nim życie, bez niepotrzebnych podziałów budowlanych i mentalnych, płynie niezakłócone niczym rzeka. Na poddasze prowadzi centralnie zlokalizowana klatka schodowa w formie wznoszącej się monolitycznej bryły, przywodzącej na myśl kamienną górską ścieżkę. Znajduje się tam część prywatna mieszkańców na którą składają się sypialnie, łazienki i część rekreacyjna.