Mały domek w żywcu
Domek w Żywcu
25 marca, 2020
Dom na skarpie
25 marca, 2020
 

DOM NA ZBOŻOWEJ

architektura
 

Projekt: Dom jednorodzinny
Powierzchnia: 143,13 m²
Energia do ogrzewania: 74,00 [kWh/(m²∙rok)]
Data: 2018
Architekci: Robert Woźniak


 

Płaska, niewielka działka i brak konkretnych odniesień stylistycznych w pobliżu sprawił, że postawiliśmy na nowoczesną i elegancką formę domu parterowego.

Nowoczesny, parterowy dom bez barier w dynamicznie rozwijającej się zabudowie jednorodzinnej postanowiliśmy naturalnie wkomponować w działkę, tak aby nie zdominować wciąż kształtującego się otoczenia.
Obrzeża Pszczyny, teren przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, podzielony na równe działki, bez zastanego sąsiedztwa i kontekstu na którym można by się oprzeć. W najbliższym sąsiedztwie nie było żadnych zabudowań, jednak wiedzieliśmy, że za chwilę powstaną wokół nowe domy i w ciągu kilku lat z pustego otoczenia wykształtuje się zwarta zabudowa jednorodzinna. Dom miał być parterowy, nowoczesny i funkcjonalny. Postawiliśmy więc zgrać ze sobą te proste, podziały, płaską działkę oraz możliwość zaprojektowania płaskiego dachu tak, aby dom był neutralnie wpasowany w działkę i dynamicznie kształtującą się zabudowę sąsiedzką.
Strefa wejściowa jest zlokalizowana na środku planu i konsekwentnie dzieli dom na część dzienną w formie 'open space' od części prywatnej i technicznej. Dzięki wolnemu planowi część dzienna ma dostęp do światła słonecznego przez cały dzień a zadaszony, południowy taras chroni ją przed gorącym letnim słońcem.