Dom na Zbożowej
25 marca, 2020
Dom na Modrej
28 listopada, 2019
 

DOM NA MODREJ

architektura
 

Projekt: Dom jednorodzinny
Powierzchnia: 264,25 m²
Data: 2018
Architekci: Robert Woźniak

 

 

Wymagająca lokalizacja działki, duży spadek terenu, sąsiedztwo gór i wytyczna inwestora, któremu zależało aby wszystkie funkcje parteru były na jednym poziomie wymagały nietypowego podejścia do projektu i pójścia na pewne kompromisy.

Postanowiliśmy wykorzystać tę lokalizację i otworzyć budynek na widoki ‘wyciągając’ nieco bryłę budynku w kierunku zachodnim. Zabieg ten pozwolił także na złapanie nieco południowego słońca. Aby maksymalnie wykorzystać światło i zapewnić jego dostęp w całym domu zaproponowaliśmy otwarty układ przestrzenny w części dziennej oraz duże przeszklenia. Te zabiegi pozwoliły uzyskać przejrzysty układ funkcjonalny, otwarty plan i czytelny podział budynku na strefy. Obszerna, wyeksponowana komunikacja z prostymi, otwartymi schodami to kolejna charakterystyczna cecha budynku. Na piętrze znajdują się dwie sypialnie z własnymi łazienkami oddzielone od siebie otwartą komunikacją pełniącą rolę przestrzeni wspólnej, która naturalnie łączy obie kondygnacje.
Na układ i kształt budynku miało wpływ wiele czynników, ograniczeń i wytycznych, ale to właśnie one pozwoliły na uzyskanie ciekawego i oryginalnego rozwiązania. Wykorzystaliśmy atuty terenu i zminimalizowaliśmy ‘straty’ które należało ponieść z racji niekorzystnego południowego dojazdu. Razem z przejrzystą i wpisującą się w kontekst architekturą udało się uzyskać całkiem ciekawą górską willę.