BUDYNEK USŁUGOWY
W CHORZOWIE


architektura

Projekt: projekt usługowy
Lokalizacja: Chorzów
Powierzchnia: 576,75 m²
Data: 2015
Energia do ogrzewania: 78,57 [kWh/(m²∙rok)]
Architekci: Katarzyna Midor-Kajstura, Robert Woźniak

Położona w sąsiedztwie zabudowy usługowej
z jednej strony i jednocześnie sąsiadująca z zielenią działka, nieco odsunięta od drogi miała wszelkie predyspozycje do lokalizacji na niej
prostego budynku, który wpisuje się w otaczające kubatury, a jednocześnie nie przytłacza sąsiedztwa zieleni. Również ze względu na charakter usług nie wymaga bezpośredniej lokalizacji
przy ruchliwej drodze ani nie generuje dużego ruchu odwiedzających.
Również ze względu na charakter usług nie wymaga bezpośredniej lokalizacji przy ruchliwej drodze ani nie generuje dużego ruchu odwiedzających.
Zgodnie z życzeniem Inwestora projekt obiektu miał być prosty, funkcjonalny i tani w utrzymaniu. Budynek łączy w sobie funkcję biurową – bardziej reprezentacyjną oraz część rzemiosła usługowego, dostępną wyłącznie dla pracowników. Obiekt został zaprojektowany tak aby ogólnodostępna część biurowa znajdowała się w przedniej – południowej części działki, natomiast jednokondygnacyjna hala został „schowana” za dwukondygnacyjną częścią ogólnodostępną. W projekcie wydzielono także część socjalną dla pracowników na parterze budynku a naprzeciwko wejścia głównego zlokalizowano schody , aby goście wprowadzeni byli od razu do części biurowej znajdującej się na piętrze.
Dzięki zastosowaniu możliwie prostych form i spójnej kolorystyki obiektów, granica między dwoma typami użytkowymi budynków zaciera się i tworzy spójną bryłę. Rożne funkcje są czytelne, lecz ich podział nie jest oczywisty i wyróżniający się.Zaprojektowany budynek powstaje w na obrzeżach Chorzowa, w sąsiedztwie zabudowy usługowej. Połączenie dwóch funkcji budynku – usługowej i magazynowej w jednej bryle rozwiązano poprzez usytuowanie w frontowej części działki, dwukondygnacyjnej – reprezentacyjnej części budynku, za nią z kolei usytuowano niższą, jednokondygnacyjną halę magazynową.