DOM NA MODREJ


architektura

Projekt: dom jednorodzinny
Powierzchnia: 122,55 m²
Data: 2015
Energia do ogrzewania: 39,65 [kWh/(m²∙rok)]
Architekci: Katarzyna Midor-Kajstura, Robert Woźniak

Działka znajduje się na obrzeżach miasta,
w zabudowie zróżnicowanej,
w niedalekim sąsiedztwie gór.
Życzeniem klientów było stworzenie niedużego domu, przeznaczonego dla dwojga mieszkańców, który optymalnie wykorzystuje powierzchnie użytkową,
z jednoczesnym zapewnieniem minimalnej kubatury do ogrzewania. Warunkiem, na którym zależało przyszłemu użytkownikowi było zachowanie dwukondygnacyjnego salonu. Chcąc sprostać wymaganiom Inwestora, a także położeniu działki oraz zapewnieniu widoku na okoliczne góry zaprojektowano prostopadłościenny budynek z dwuspadowym dachem, który podzielono na dwie strefy użytkowe a następnie przesunięto obie części budynku względem siebie. Dzięki temu zabiegowi otrzymano dodatkowe przestrzenie zewnętrzne w postaci tarasu w części południowo-zachodniej oraz osłoniętej wnęki w północno-wschodnim narożniku budynku.
W jednej z części zlokalizowano wysoki salon, w drugiej część prywatną mieszkańców – na piętrze, oraz pozostałe pomieszczenia – na parterze.
Podkreślając współczesny charakter budynku oraz aby nieco zniwelować wizualny efekt przesuniętych brył budynku, ‘opakowano’ jasne formy prostopadłościanu w ciemny materiał imitujący łupek, który zastosowano częściowo na elewacjach i dachu budynku.