BUDYNEK USŁUGOWY
W BIELANACH


architektura

Projekt: Budynek handlowo-usługowy
Lokalizacja: Bielany
Powierzchnia: 427,35 m²
Data: 2016
EP: 62,80 [kWh/(m²∙rok)]
Architekci: Katarzyna Midor-Kajstura, Robert Woźniak

Położona w centrum niedużej miejscowości
działka sąsiaduje z najważniejszymi obiektami charakterystycznymi dla tkanki wiejskiej.
Jednocześnie jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych i funkcjonujących jeszcze na tym obszarze gospodarstw rolnych. Projektowany budynek ma stanąć w miejscu istniejącej stodoły obok domu prywatnego Inwestora – był to najważniejszy warunek postawiony przez Inwestora. Innymi wytycznymi był wymóg lokalizacji funkcji na 2 kondygnacjach oraz takie zaprojektowanie części budynku aby móc swobodnie kształtować w przyszłości przestrzeń w zależności od najemców.
W projekcie naturalną rzeczą wydawało się zachowanie proporcji budynku, przypominających kształtem wyburzoną stodołę, oraz nadanie tej formie współczesnego charakteru. Dwuspadowy dach pozbawiony okapów, trwały materiał na elewacjach
w postaci płyt włókno-cementowych oraz wysokie przeszklenia sprawiają iż prosta bryła budynku, wyraźnie wyróżnia się podkreślając swoją funkcje a jednocześnie nie przytłacza zastanej sąsiedniej zabudowy. Funkcjonalnie zdecydowano na wydzielenie parteru dla usług konfekcji kosmetyków którą zajmuje się Inwestor oraz przeznaczenie poddasza jako przestrzeń pod wynajem. Częścią wspólną i charakterystyczną jest otwarta, zlokalizowana w narożniku klatka schodowa, która łączy obie kondygnacje, tworząc jednocześnie otwartą i atrakcyjną przestrzeń dla gości i użytkowników. Poddasze zaprojektowano tak aby móc w przyszłości dowolnie dzielić przestrzeń i adoptować pod przyszłych najemców.